Wypadanie włosów to jedna z najczęstszych i poważnych dolegliwości skóry głowy, z którymi możemy się zmagać. Osoby, które borykają się z garścią włosów notorycznie pozostających na szczotce po zakończonej pielęgnacji, wiedzą, że jest się czego obawiać. W końcu fryzura to nasza ozdoba i duma. Bez względu na to, czy posiadamy krótkie czy długie włosy, chcemy o nie dbać i sprawić, by były gęste. Co na wypadanie włosów? Jakie produkty stosować i którego lekarza poprosić o pomoc? Sprawdźmy!
Co na wypadanie włosów? Najpierw znajdź przyczynę problemu!
Samo wypadanie włosów zapewne bardzo cię martwi, jednak pamiętaj, że zazwyczaj jest ono konsekwencją innych problemów zdrowotnych. Ubytki na skórze głowy to niepożądany efekt – aby go zniwelować, należy dowiedzieć się, co do niego doprowadziło.
Co na wypadanie włosów? To zależy od jego przyczyn. Wyróżniamy wśród nich:
- choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- przewlekły stres,
- choroby układu pokarmowego (na przykład zaburzenia wchłaniania, stany zapalne lub niedrożność jelit),
- choroby skóry głowy (na przykład łupież lub łysienie plackowate),
- uwarunkowania genetyczne,
- silne leki,
- niedobory witamin i minerałów,
- nieprawidłową dietę,
- błędy popełniane podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy (na przykład zbyt częste używanie prostownicy lub suszarki czy szarpanie włosów podczas czesania),
- stany zapalne organizmu,
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
- cukrzycę,
- PCOS.
Jak widzisz, powodów może być naprawdę wiele. Ich rozpoznanie jest niezwykle ważne – jeśli cierpisz na poważną chorobę, możesz wydać mnóstwo pieniędzy na suplementację, zabiegi regeneracyjne czy specjalistyczne kosmetyki, a twoje wysiłki przeciwko wypadaniu włosów pójdą na marne.
Co na wypadanie włosów? Od jakich badań zacząć?
Zastanów się, czy oprócz wypadania włosów zaobserwowałaś u siebie inne objawy, które mogą świadczyć o jednej z wymienionych wyżej chorób. Mogą to być na przykład zaburzenia trawienia, nieregularne miesiączki, nagły wzrost lub spadek wagi, zaczerwienie skóry i inne dolegliwości. Jeśli ich doświadczasz, koniecznie udaj się do odpowiedniego specjalisty, na przykład gastrologa, endokrynologa lub ginekologa. Podczas wizyty wspomnij o nadmiernym wypadaniu włosów – dla lekarza może być to cenna wskazówka w procesie diagnostycznym.
Jeśli wypadanie włosów to jedyny objaw ze strony organizmu, który cię niepokoi, zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego. Prawdopodobnie skieruje cię on na badania krwi, które wykażą ewentualne niedobory witamin i minerałów. Na ich podstawie podejmiecie dalsze działania, na przykład wdrożycie odpowiednią suplementację.
Wizyta u dermatologa lub trychologa
Co na wypadanie włosów? Jeśli borykasz się z tym problemem, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Bardzo możliwe, że twoja skóra głowy nie jest w najlepszej kondycji. Być może jest ona jedynie zaniedbana, jednak mogły również dotknąć ją choroby takie jak łupież lub łuszczyca. Wówczas konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia przez dermatologa; przydatne będą także porady z zakresu trychologii.
Co na wypadanie włosów – naturalne sposoby
Włosy może wzmocnić przede wszystkim prawidłowa dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze. W twoich codziennych posiłkach nie może zabraknąć źródeł kwasów omega-3, witamin z grupy B, retinolu czy cynku. Zadbaj także o odpowiednią podaż białka i zdrowe tłuszcze na talerzu.
Co na wypadanie włosów poza dietą? Wypróbuj ziołowe napary i płukanki! Twoim największym sprzymierzeńcem stanie się pokrzywa, która przyspiesza porost włosów. Warto wypróbować także możliwości siemienia lnianego, zarówno w formie maseczki, płukanki i stylizatora, jak i dodatku do codziennych posiłków.
Skoro twoje włosy wypadają, trzeba je wzmocnić i odżywić, a w tym zadaniu najlepiej sprawdzą się domowe maseczki. Uważaj jednak, aby dobrać odpowiednie składniki do struktury swoich włosów – niektóre polubią się z olejem arganowym, inne z kokosowym lub oliwą z oliwek. W skład maseczek wchodzą najczęściej:
- oleje (bez nich ani rusz, jednak ostrożnie z ilością – nie obciążaj włosów!),
- miód,
- jajka,
- ziołowe napary,
- jogurty (nadadzą maseczce działanie probiotyczne),
- drożdże (są idealne na porost włosów),
- mleko (także roślinne).
Jakie kosmetyki na wypadanie włosów wybrać?
Istnieje kilka kategorii produktów, które mogą okazać się szczególnie pomocne podczas walki z wypadającymi włosami. Na pierwszym miejscu najczęściej wymienia się wśród nich wcierki. Jak sama nazwa wskazuje, są to kosmetyki, które wcierane w skórę głowy mogą wzmocnić cebulki włosów i przyspieszyć ich porost. Ich bazę stanowią najczęściej zioła i inne rośliny, takie jak kozieradka, pokrzywa czy żeń-szeń. Z ich właściwości korzystają także producenci szamponów.
Musisz jednak przede wszystkim dowiedzieć się, czego w przypadku wypadania włosów powinieneś bezwzględnie unikać, aby nie pogorszyć swojej sytuacji.
Na podrażnioną skórę głowy i osłabione cebulki włosa negatywnie wpływają szampony o silnym działaniu, wzbogacone o wiele chemicznych substancji. Czasami ich stosowanie okazuje się być koniecznością – niektóre choroby skóry głowy można zwalczyć tylko w ten sposób, podobnie jak nie zawsze możemy uniknąć antybiotyku. Jednak unikaj ich, jeśli tylko możesz.
Pamiętaj również o tym, aby nie obciążać włosów nadmierną ilością odżywek i olejków – może to bowiem przyczynić się do ich wypadania.
Suplementy – co na wypadanie włosów wybrać?
Nie bez powodu zostawiliśmy kwestię suplementacji na sam koniec. Wiele osób na pytanie o to, co na wypadanie włosów warto zastosować, poleci ci różne suplementy diety. Faktycznie, często okazują się one bardzo pomocne, a osoby, które borykają się z wypadaniem włosów, przeważnie cierpią na różnego rodzaju niedobory. Jednak nie zawsze tak jest.
Dlaczego warto wykonać badania krwi i udać się do gabinetu specjalisty, zanim rozpoczniemy suplementację?
- Tak jak już wspomnieliśmy, wypadanie włosów często wiąże się z różnego rodzaju chorobami. Jeśli cierpisz na przykład na zaburzenia czynnościowe jelit, bardzo możliwe, że twój organizm nie przyswaja wielu składników odżywczych. Jak łatwo się domyślić, nie przyswoi zatem także dodatkowej suplementacji.
- Aby suplementacja przebiegła prawidłowo i przyniosła oczekiwane efekty, musisz wiedzieć, czego dokładnie ci brakuje. Nie wybieraj w ciemno powszechnie reklamowanych i polecanych preparatów – sprawdź, czy przypadkiem nie powinieneś uzupełnić podaży innych substancji.
- Pamiętaj, że wszystko może w nadmiarze zaszkodzić – nawet witaminy. Część z nich jest usuwana z organizmu w wyniku procesów trawiennych, jednak czasami zbyt duża ilość poszczególnych składników odżywczych potrafi wyrządzić sporo szkód, nad którymi trudno będzie ci zapanować.
W ramach podsumowania możemy z pewnością wysnuć jeden wniosek: warto przede wszystkim wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu i oddać się w ręce dobrego specjalisty. Każdy z nas ma bowiem inne wymagania – zaopiekuj się swoimi włosami dokładnie tak, jak tego potrzebują.