Skóra to jeden z najważniejszych narządów organizmu. Odpowiada za termoregulacje, produkcje witaminy D3 czy melaniny. Jednak jej najważniejszą funkcją jest ochrona przeciw drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego tak ważne jest dbanie o dobrą kondycje skóry. Jej najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią jest naskórek, który okryty jest płaszczem hydrolipidowym. Gdy dojdzie do uszkodzenia płaszcza skóra staję się sucha, ściągnięta, zaczerwieniona i piekąca oraz może dochodzić do częstszych alergii i podrażnień. Do tego nabiera szarego, ziemistego kolorytu.
Czym dokładnie jest bariera hydrolipidowa?
Jest to ochronna warstwa skóry, w której skład wchodzą lipidy, sebum, pot, NMF (Natural Moisturizing Factor – Naturalny czynnik nawilżający). Odpowiedzialna jest za termoregulacje, regulacje pH skóry, utrzymanie jędrności i elastyczności oraz ochronę przed urazami mechanicznymi, metalami ciężkimi, promieniami UV i pyłkami roślinnymi ( mogącymi doprowadzać do reakcji alergicznych).
Co prowadzi do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej?
Przede wszystkim nieodpowiednia pielęgnacja. Stosowanie peelingów częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Używanie silnych środków myjących i szczoteczek do twarzy. Brak świadomości w wyborze kosmetyków również prowadzi do jej zniszczenia. Należy pamiętać o czytaniu składów produktów, te które zawierają w sobie alkohol zdecydowanie nie nadają się do pielęgnacji twarzy i całego ciała. Mogą poważnie zdewastować skórę, prowadząc do jej całkowitego wysuszenia.
Czynniki wpływające na kondycje warstwy skórnej.
Na skłonności skóry do przesuszeń wpływa wiek i stres. Negatywnymi czynnikami są środowisko ( np. niska temperatura, silny wiatr) i nieodpowiednia dieta bogata w cukry czy alkohol. Czynniki genetyczne lub ciąża sprawiają, że jeszcze bardziej powinniśmy zadbać o barierę hydrolipidową i stosować odpowiednie kosmetyki.
Sposoby i nawyki pomagające odbudować zniszczoną skórę.
By zadbać o ochronę skóry twarzy do demakijażu należy użyć łagodnego mleczka, olejku lub balsamu. Ważne jest by produktem nie narażać skóry na tarcie. Czytanie składów to podstawa, najlepiej wybrać naturalne kosmetyki lub takie, które pierwotnie tworzą barierę hydrolipidową. Czego szukać w artykułach kosmetycznych? Takich składników, które wiążą wodę w warstwie rogowej naskórka lub zawierające NMF( naturalny czynnik nawilżający). Czynnikiem o takim działaniu jest mocznik, kwas PCA czy sole kwasu mlekowego. W składzie powinno wyszukiwać się wosków, cholesterolu, wolnych kwasów tłuszczowych, czyli składników, z których zbudowana jest warstwa hydrolipidowa. Zalecane jest stosowanie odpowiedniej diety. Najlepiej wzbogaconej o kwasy omega 3-6-9, a także witaminy C, B oraz K. Kwasy omegi odgrywają dużą role w prawidłowym nawilżeniu skóry. Witaminy C i B wygładzają, rozjaśniają skórę oraz nadają jej zdrowego kolorytu. W redukcji zaczerwień pomaga witamina K. Warto chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, w lecie smarując ciało kremem z filtrem SPF 50+, a w zimie zabezpieczać twarz kremem z SPF 30+.