Jak wybielić zęby? Zebraliśmy dla ciebie cenne wskazówki!

jak wybielić zęby

Od dzieciństwa słyszysz zapewne, że o zęby należy dbać. Chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale także o funkcję, jaką sprawują one w naszym organizmie. Zadbane i sprawne uzębienie wpływa na nasze procesy trawienne poprzez dokładne rozdrabnianie pokarmów. Niestety, każdego dnia wystawiamy je na wiele prób. Na wygląd i stan naszego uzębienia wpływają przede wszystkim zimne i gorące posiłki, a także pokarmy o działaniu barwiącym, takie jak kawa i herbata. Wybielenie zębów to proces, który pomaga nam usunąć te przebarwienia i przywrócić śnieżnobiały uśmiech. Istnieje wiele zabiegów, które można w tym celu przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym lub w domu. Jak wybielić zęby? Wybór techniki zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i kondycji jego jamy ustnej.

Jak wybielić zęby? Zacznij od profilaktyki!

Nie każdy z nas może pochwalić się idealnie białymi zębami – wbrew pozorom, ich odcień to w dużej mierze indywidualna kwestia każdego organizmu. Zdrowe uzębienie na pewno nie powinno przybierać jednak intensywnie żółtej barwy. Jak wybielić zęby? Cóż, możemy uchronić się przed wyraźnymi przebarwieniami na kilka sposobów:

  • Każdego dnia staraj się myć zęby jak najdokładniej. Używaj do tego dobrej jakości pasty i szczoteczki. Niewłaściwie dobrane produkty mogą bowiem uszkodzić szkliwo.
  • Udaj się na zabieg fluoryzacji zębów. Można wykonywać go zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – w ten sposób ochronisz szczególnie wrażliwe szkliwo.
  • Ogranicz żywność wzbogaconą substancjami chemicznymi, takimi jak kwasy i sztuczne barwniki. Działają one niszcząco na szkliwo. Przebarwienia może wywołać także mocna czarna kawa i herbata.

Wybielanie zębów domowymi metodami

Wybielanie zębów to jedna z najczęściej wykonywanych procedur kosmetycznych, ale nie każdy posiada wystarczające środki finansowe oraz czas na wizytę u stomatologa. Na szczęście istnieją domowe metody na wybielenie zębów, które można praktykować samodzielnie.

  1. Wybielające pasty do zębów. Zawierają one składniki, które pomagają usunąć przebarwienia. Są to między innymi: nadtlenek wodoru, węglan wapnia i węgiel aktywny. Uważaj na nie, jeśli jesteś posiadaczem zębów nadwrażliwych lub zmagasz się z chorobami jamy ustnej. Wówczas lepiej skontaktować się ze stomatologiem.
  2. Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak wybielić zęby, jest stosowanie proszku z węglem aktywowanym. To świetny wchłaniacz, który pomaga usuwać plamy i przebarwienia z powierzchni zębów. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość proszku na szczoteczkę i myć zęby przez około 2-3 minuty. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać usta po użyciu węgla aktywowanego, ponieważ na zębach i dziąsłach mogą osadzać się resztki produktu.
  3. Jak wybielić zęby? Wypróbuj nakładki lub paski wybielające. Pozostaw je na swoich zębach przez całą noc, aby mogły właściwie zadziałać. Podobnie jak pasty wybielające, nakładki zawierają składniki aktywne.
  4. Działanie wybielające wykazuje także olej kokosowy (możesz płukać nim jamę ustną na czczo, dzięki czemu pozbędziesz się bakterii i toksyn), soda oczyszczona oraz woda utleniona. Soda oczyszczona działa jak delikatny środek ścierny, który pomaga usunąć plamy z powierzchni zębów. Aby to zrobić, wystarczy wetrzeć niewielką ilość sody na szczoteczkę i myć zęby przez około 2-3 minuty. Miej jednak na uwadze, że soda oczyszczona to dość szorstka substancja, dlatego należy stosować ją delikatnie, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa zębowego.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

W gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić wybielanie zębów za pomocą różnych metod. Większość z nich wykazuje się dużą skutecznością – niestety, musisz jednak przygotować się na spore wydatki. Jeśli przebarwienia nie są nadmierne, najpierw wypróbuj jedną z domowych metod. Dopiero kiedy te okażą się nieskuteczne, wybierz się do stomatologa i zapytaj go, jak wybielić zęby i jakie techniki stosuje on w swojej klinice. 

Jak wybielić zęby? Ekspert zarekomenduje ci zapewne metody wykorzystujące substancje chemiczne, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, a także lasery i lampy wybielające. Wszystkie wymienione techniki polegają na usunięciu przebarwień z powierzchni zębów poprzez reakcję chemiczną lub wykorzystanie podwyższonej temperatury, która umożliwia rozjaśnienie zębów.

Najpopularniejsze sposoby na to jak wybielić zęby, stosowane w klinikach stomatologicznych, to:

  1. Wybielanie laserowe: stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, a następnie naświetla je specjalnym światłem laserowym. Ta metoda jest szybka i skuteczna, jednak może powodować przejściowe nadwrażliwości.
  2. Wybielanie wewnątrzkomórkowe: ta metoda jest stosowana w przypadku zębów obumarłych w wyniku choroby lub urazu. Nie ma bowiem możliwości wybielenia ich domowymi metodami. Korzeń martwego zęba należy zabezpieczyć przed nałożeniem preparatu wybielającego. Wymienia się go kilkukrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu.
  3. Wybielanie mieszane: specjalista może zastosować kilka różnych metod wybielania zębów, aby osiągnąć najlepsze efekty. Na przykład, po delikatnym wybielaniu zębów przy użyciu nakładek, stomatolog może przeprowadzić wybielanie laserowe, aby nasilić efekt.

Jak wybielić zęby i czy to ryzykowny zabieg?

Należy podkreślić, że wybielanie zębów może wiązać się z ryzykiem działań niepożądanych, takich jak nadwrażliwość zębów, bóle dziąseł, a nawet trwałe uszkodzenie szkliwa. Dlatego zawsze zaleca się przeprowadzenie wybielania zębów pod nadzorem stomatologa, który dobierze odpowiednią metodę i dostosuje jej intensywność do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wybierajmy tylko rzetelne, rekomendowane kliniki i najlepszych specjalistów. Uważajmy także z domowymi metodami. O ile płukanie jamy ustnej olejem nie wyrządzi nam żadnych szkód, o tyle warto uważać ze stosowaniem składników aktywnych w jakiejkolwiek formie.

Pamiętajmy również, że jednorazowe wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym nie jest rozwiązaniem na stałe. Długotrwały efekt może przynieść jedynie staranna i regularna pielęgnacja jamy ustnej połączona z regularnymi zabiegami – chociażby tymi wykonywanymi w domowych warunkach. Jak wybielić zęby? To proste: dbaj o zdrowy i lśniący uśmiech każdego dnia!