Jak pozbyć się rozstępów?

jak pozbyć się rozstępów

Rozstępy to jedna z niedoskonałości skóry, która stanowi kompleks wielu kobiet. Zazwyczaj pojawiają się one w sytuacji gwałtownych zmian wagi, a także po i w trakcie okresu ciąży. Mogą jednak wystąpić również w czasie dojrzewania, starzenia się organizmu lub uprawiania intensywnych treningów. Rozstępy same w sobie nie są szkodliwe dla zdrowia, z pewnością nie wyglądają jednak estetycznie. Dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, jak pozbyć się rozstępów? Które zabiegi i produkty wykazują się realną skutecznością? Sprawdźmy!

Rozstępy – co to takiego?

Rozstępy to rodzaj blizn na skórze, które powstają na skutek jej nagłego rozciągnięcia. Zazwyczaj występują na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach lub ramionach. Mogą pojawić się u obu płci, ale są bardziej powszechne u kobiet. Rozstępy są często wynikiem zmian hormonalnych, wahań wagi, przebytej ciąży, szybkiego wzrostu (zwłaszcza w okresie nastoletnim) lub uprawiania sportów, które wiążą się ze zmianami sylwetki.

Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się rozstępów, warto najpierw uświadomić sobie, w jaki sposób powstają. Gdy skóra gwałtownie się rozciąga, a jej elastyczne zdolności są wystawione na próbę, prowadzi to do przerwania włókien kolagenowych i elastynowych, które utrzymują tkankę w odpowiednim napięciu. W wyniku tego procesu skóra traci swoją sprężystość – dlatego na naszym ciele pojawiają się blizny.

Historia badań medycznych nad rozstępami sięga XIX wieku, kiedy to francuski dermatolog, Jean Civatte, po raz pierwszy opisał te niedoskonałości. W kolejnych latach naukowcy przeprowadzili wiele badań, których celem było wyjaśnienie mechanizmów powstawania rozstępów oraz opracowanie metod ich leczenia. W latach 90-tych XX wieku pochylono się nad składem chemicznym skóry, aby znaleźć skuteczne sposoby na to, jak pozbyć się rozstępów. Obecnie istnieje kilka technik, które mogą zredukować ich widoczność. W tym celu stosujemy najczęściej kremy i maści przeciwrozstępowe, mikrodermabrazję, peeling chemiczny oraz laseroterapię.

Jak pozbyć się rozstępów i jak im zapobiegać?

W artykule omówimy najpopularniejsze metody, mające na celu redukcję rozstępów. Warto jednak pamiętać o tym, że tak jak w przypadku pozostałych aspektów związanych ze zdrowiem i innych zabiegów pielęgnacyjnych, niezwykle ważną rolę odgrywają działania profilaktyczne. Zazwyczaj zastanawiamy się nad tym, jak pozbyć się rozstępów, a zapominamy o tym, że dużo łatwiej jest im zapobiec lub przynajmniej ograniczyć ich powstanie.

Jeśli intensywnie trenujemy i spodziewamy się zmian w naszym wyglądzie, możemy zawczasu zaopatrzyć się w produkty ujędrniające skórę. Przydatne będą także kosmetyki, które zawierają kolagen lub pobudzają jego produkcję. Warto wybierać substancje nawilżające i regenerujące, a następnie aplikować je na poszczególne partie ciała. Kobiety, które pamiętają o stosowaniu produktów zapobiegających rozstępom w trakcie ciąży, po jej zakończeniu mają zdecydowanie mniejszy problem ze skórnymi niedoskonałościami.

Dla nikogo nie będzie zapewne zaskoczeniem, że w walce z rozstępami ogromne znaczenie ma także dieta. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, żywność, którą wybieramy, może mieć znaczący wpływ na kondycję naszej skóry. Spożywając produkty bogate w witaminy, na przykład retinol, wspomagamy procesy regeneracyjne skóry. Podobne działanie wykazuje odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Ponadto, prowadząc zdrowy styl życia, jesteśmy mniej narażeni na gwałtowne zmiany wagi, które stanowią główną przyczynę rozstępów.

Kolejnym ważnym aspektem w walce o zdrową skórę są regularne badania. Jak pozbyć się rozstępów? Cóż, tak jak wspomnieliśmy, w pewnym wieku są one normalnym i powszechnym zjawiskiem. Jeśli jednak zauważysz, że twoja skóra w widoczny sposób utraciła zdolność regeneracji, a rozstępy nie są jedynym objawem, który cię niepokoi – czas na wizytę lekarską. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie badań krwi, które mogą ujawnić niedobory lub stany zapalne w twoim organizmie.

Jak pozbyć się rozstępów? Przedstawiamy najskuteczniejsze metody!

Wiemy już, w jaki sposób zapobiegać rozstępom. A co zrobić, kiedy już się pojawią? Jak pozbyć się rozstępów? Wówczas wypróbuj poniższe techniki.

  1. Kremy, olejki i żele przeciwdziałające rozstępom. Istnieje wiele kosmetyków zawierających składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy, witamina C, kolagen czy retinol, które pomagają w regeneracji i uelastycznianiu skóry, zmniejszając tym samym widoczność rozstępów. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy rozstępów nie ma na twoim ciele zbyt dużo i nie są one szczególnie widoczne. Aplikuj je według wskazówek producenta na wybrane partie ciała.
  2. Umiarkowana aktywność fizyczna. Rozstępom mogą zapobiegać ćwiczenia ujędrniające skórę. Aby dowiedzieć się, które z nich wykazują się najwyższą skutecznością, możesz skontaktować się z trenerem personalnym. W Internecie znajdziesz także wiele filmów instruktażowych.
  3. Mikrodermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnej aparatury. Możesz z niego skorzystać w wyspecjalizowanych klinikach kosmetycznych. Pobudza on produkcję kolagenu, co przyczynia się do redukcji rozstępów. Ta metoda jest stosowana także w celu redukcji zmarszczek, trądziku i plam pigmentacyjnych.
  4. Peeling chemiczny – zabieg wykonywany w profesjonalnych gabinetach – może pomóc w redukcji rozstępów poprzez złuszczanie naskórka i pobudzenie procesów regeneracji skóry.
  5. Laseroterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu energii świetlnej do skóry – stymuluje ona bowiem produkcję kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna, a rozstępy – mniej widoczne.

Jak pozbyć się rozstępów – podsumowanie

Tak jak wspomnieliśmy, kosmetyki sprawdzą się w przypadku niezbyt widocznych blizn lub zapobieganiu im. Pomocna będzie także zdrowa dieta i ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. A jak pozbyć się rozstępów, które stanowią wyraźny defekt estetyczny wielu partii naszego ciała? Wówczas lepiej zdecydować się na jeden z zabiegów klinicznych: mikrodermabrazję, laseroterapię lub peeling chemiczny. Pamiętaj jednak, że niektóre z tych metod wykazują się silną ingerencją w działanie organizmu. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu koniecznie skonsultuj go ze specjalistą, zwłaszcza jeśli twoja skóra wykazuje zdolność do podrażnień i alergii.