Podrażniona skóra twarzy – co robić?

Podrażniona skóra twarzy to problem, który może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto byłoby zatem dowiedzieć się, jakie czynniki mogą odpowiadać za taki stan. Konieczne jest także zapoznanie się z metodami radzenia sobie z podrażnieniem cery.

Jakie są najczęstsze przyczyny podrażnienia skóry twarzy?

Podrażniona skóra twarzy może być problemem przewlekłym bądź też chwilowym. Wiele zależy od tego, jakie są przyczyny owych podrażnień. Przede wszystkim, mogą być one skutkiem zbyt agresywnej, niewłaściwie dobranej pielęgnacji. Stosowanie wysuszających żeli, kremów matujących oraz kosmetyków kolorowych zawierających parabeny bardzo często kończy się podrażnieniem. Może ono wystąpić także w przypadku użycia preparatu, na który ma się alergię. Cera może być również podrażniona na skutek urazów mechanicznych czy zabiegów medycyny estetycznej.

Jak skutecznie walczyć z podrażnieniem skóry twarzy?

Aby zwalczyć podrażnienie skóry należy przede wszystkim stosować odpowiednio dobraną pielęgnację twarzy. Wydaje się, że najlepiej będzie sięgnąć po delikatnie myjące kosmetyki, jak również po właściwy krem. Oczywista wydaje się także konieczność wyeliminowania czynników, które mogłyby w krótkim czasie doprowadzić do pogorszenia stanu cery. Zaniedbanie prawidłowej pielęgnacji prawie zawsze wiąże się z eskalacją problemu, dlatego warto poświęcić trochę czasu na opracowanie odpowiedniej strategii dbania o skórę.

Stosuj delikatny preparat myjący

W przypadku cery podrażnionej najlepiej będzie zastosować delikatnie działający preparat myjący. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie zakupienie mleczka, a nie żelu czy peelingu ziarnistego. Można także postawić na preparat oczyszczający w formie pianki. Należy również przykładać się do subtelnego mycia swojej skóry, używając letniej wody. Błędem jest wykorzystywanie gorącej oraz zimnej wody, bo prowadzi to do nadmiernego rozszerzania się oraz kurczenia naczyń krwionośnych.

Wybierz krem, który otuli skórę niczym opatrunek

Wybór kremu do skóry twarzy, która jest podrażniona jest kwestią niesamowicie istotną. Wydaje się, że najlepiej zainwestować w kosmetyk, który otuli cerę niczym najlepszy opatrunek. Jego konsystencja powinna być dosyć treściwa, dzięki czemu krem łatwo się wchłonie. Najlepiej będzie aplikować go na starannie oczyszczoną skórę, przy pomocy opuszków palców. Kosmetyk wymaga stosowania dwa razy dziennie.

Unikaj czynników, które mogłyby pogorszyć stan cery

Każdy, kto ma problem z podrażnieniem skóry twarzy powinien także unikać czynników mogących pogorszyć jej stan. Wyżej wspomniano już o wyeliminowaniu zbyt intensywnie działających kosmetyków. Należałoby też przez jakiś czas zrezygnować ze stosowania peelingów czy szczoteczek do masażu skóry. Zasadne może być także odstawienie zbyt ostrych przypraw.