Jak dbać o włosy? Kompleksowy poradnik

jak dbać o włosy

Piękne i zadbane włosy to prawdziwy powód do dumy. Proste i kręcone, krótkie i długie, farbowane i naturalne – każdy rodzaj zasługuje na indywidualnie dobraną pielęgnację. A sposobów na nią pojawia się obecnie coraz więcej! Do naszej dyspozycji są wszelkiej maści kosmetyki, suplementy, zdrowa żywność oraz profesjonalne salony fryzjerskie. Sprawdźmy, czy istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie o to, jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy każdego dnia?

Na początku warto podkreślić, że kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od stylu życia, który prowadzimy na co dzień. Z pewnością znasz osobę, którą charakteryzują piękne włosy, chociaż sama twierdzi, że “nic z nimi nie robi”, prawda? Cóż, nie zawsze potrzebujemy kompletu profesjonalnych kosmetyków. Na pytanie o to, jak dbać o włosy, odpowiedź brzmi najczęściej: żyj zdrowo. W pewnym stopniu piękna fryzura może być także zasługą genów, jednak nawet one nie wystarczą, jeśli na co dzień o siebie nie dbamy. Zdrowe włosy idą w parze z odpowiednią dietą, redukcją stresu, pielęgnacją i profilaktyką.

Jak dbać o włosy zniszczone?

Kiedy nasze włosy są przesuszone i wypadają garściami podczas mycia lub czesania, często przeszukujemy Internet w poszukiwaniu złotych rad. Kupujemy drogie odżywki, naturalne szampony, suplementy, delikatne grzebienie i szczotki. Niestety, w wielu przypadkach to nie wystarczy. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

 1. Aby dany produkt zadziałał na nasze włosy regenerująco, musimy umiejętnie go używać. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy zastosować szampon z krótkim składem, nałożyć regeneracyjną odżywkę, i gotowe. Czy zadałeś sobie jednak pytanie, jakiej odżywki potrzebujesz oraz kiedy i jak często powinieneś ją stosować? Czasami wskazówki umieszczone przez producenta na opakowaniu to za mało!
 2. Nadmiar może być równie szkodliwy, co niedobór. Być może obciążasz swoje włosy zbyt dużą ilością substancji odżywczych i odżywek?
 3. Stan naszych włosów bardzo często odzwierciedla kondycję całego organizmu. Wypadanie włosów oraz ich niezdrowy wygląd mogą być przyczyną niedoborów składników odżywczych oraz chorób, takich jak:
 • atopowe zapalenie skóry,
 • zapalenie jelit,
 • zaburzenia wchłaniania, a także inne dolegliwości związane z układem pokarmowym,
 • cukrzyca lub Hashimoto,
 • łuszczyca,
 • nowotwory.

Pamiętaj, że powyższa lista nie ma na celu cię nastraszyć. Powinieneś jednak uświadomić sobie, jak ważna jest profilaktyka, regularne badania i obserwacja organizmu. Zadajesz sobie pytanie: jak dbać o włosy? Najlepiej zrobisz, jeśli zadbasz o swoje zdrowie holistycznie. W niektórych przypadkach wystarczą podstawowe badania krwi i wizyta w gabinecie lekarza rodzinnego lub trychologa. Jednak jeśli obserwujesz u siebie objawy, które mogą świadczyć o chorobach poszczególnych narządów, niezwłocznie udaj się do odpowiedniego specjalisty. To pierwszy krok do uzdrowienia twoich włosów.

Jak dbać o włosy zgodnie z ich potrzebami?

Kolejna kwestia, której nie sposób pominąć, dotyczy zróżnicowanych potrzeb każdej fryzury. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o włosy, zapewne doskonale wiesz, że wyróżniamy wśród nich:

 • włosy niskoporowate,
 • włosy średnioporowate,
 • włosy wysokoporowate.

Na coraz większej liczbie opakowań odżywek i szamponów możesz dostrzec oznaczenia, wskazujące na to, dla jakich włosów przeznaczony jest dany kosmetyk. 

Istnieją domowe sposoby, które pozwalają nam ocenić, jaki rodzaj włosów posiadamy. Jednym z nich jest spryskanie pojedynczego pasma niewielką ilością wody – jeśli płyn szybko się wchłania, najprawdopodobniej posiadamy włosy wysokoporowate. Taka diagnoza będzie trafna również wtedy, gdy pojedynczy włos umieszczony w szklance z wodą szybko opadnie na dno. Idea włosów wysokoporowatych polega bowiem na tym, że ich łuski są rozchylone i szybko chłoną wodę. Oczywiście, nie zaszkodzi także udać się do profesjonalisty, na przykład fryzjera lub trychologa, i poprosić go o opinię.

Porowatość włosów nie mówi nam jednak jeszcze wszystkiego. Loki potrzebują zupełnie innej, często zdecydowanie bardziej czasochłonnej pielęgnacji, niż proste fryzury. Włosy farbowane wymagają natomiast dodatkowej regeneracji i ochrony. 

Nie bez znaczenia jest także stan wyjściowy naszych włosów. Czy potrzebują one głębokiego odżywienia, a może wystarczy im standardowa pielęgnacja? Częsta wątpliwość dotyczy także tego, jak dbać o włosy zmęczone niskimi lub wysokimi temperaturami – noszeniem przez nas czapki, słońcem bądź też intensywnym suszeniem przy użyciu gorącego powietrza. W każdym z tych przypadków odżywienie może przebiegać nieco inaczej. Podpowiedzi możesz szukać na internetowych forach i blogach, jednak zawsze warto udać się do specjalisty, przynajmniej na jednorazową wizytę.

Jak dbać o włosy przy użyciu kosmetyków?

Tak jak wspomnieliśmy, to, jaki rodzaj kosmetyków wybierzemy, jest uzależnione od rodzaju i kondycji naszych włosów. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które warto od razu wdrożyć w życie.

 1. Staraj się wybierać naturalne kosmetyki, wzbogacone o substancje nawilżające, ochronne i regenerujące. Unikaj tzw. “chemicznych składów”.
 2. Stosuj olejki. U jednej osoby świetnie sprawdzi się arganowy, u innej oliwa z oliwek lub olej z orzechów macadamia czy migdałów. Bez wątpienia jednak są to nasi sprzymierzeńcy w walce o zdrowe i lśniące włosy. Czytaj i eksperymentuj!
 3. Nie przesadzaj z pielęgnacją. Tak jak wspomnieliśmy, nadmiar kosmetyków, zwłaszcza silnie regenerujących masek i olejów, nadmiernie obciąży twoje włosy.
 4. Wybieraj naturalne zamienniki. Czy wiesz, że siemię lniane jest doskonałym stylizatorem dla posiadaczy włosów kręconych? Często świetnie zastępuje ono chemiczne upiększacze.
 5. Kieruj się rekomendacjami. Z jednej strony, musisz bacznie obserwować swoje włosy i samodzielnie ocenić, które substancje im służą. Jednak z drugiej, dostępne w Internecie opinie to nieoceniona pomoc. Przeglądaj rzetelne fora poświęcone pielęgnacji włosów, aby dowiedzieć się, z których produktów klienci są szczególnie zadowoleni.

Jak dbać o włosy – pozostałe metody pielęgnacji

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym, jak duże znaczenie dla kondycji włosów ma odpowiednia dieta. Na ich zdrowy wygląd pozytywnie wpłyną:

 • produkty bogate w antyoksydanty, na przykład owoce jagodowe,
 • kwasy omega-3, które znajdziesz w olejach roślinnych i orzechach,
 • witamina A (marchew, dynia, brzoskwinie) i E (orzechy i pestki),
 • witaminy z grupy B (zboża, drożdże, rośliny strączkowe),
 • napary ziołowe, zwłaszcza z pokrzywy.

Lista zdrowej żywności jest oczywiście o wiele dłuższa. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby twoja dieta była różnorodna i bogata we wszystkie składniki odżywcze. Nie zapominaj o białku i zdrowych tłuszczach!

No dobrze, a co z suplementacją? Jak dbać o włosy przy pomocy kompleksów witamin? Wiele osób w ciemno kupuje preparaty zawierające biotynę, selen, cynk czy skrzyp polny. Pamiętaj jednak o przytaczanej wciąż zasadzie: co za dużo, to niezdrowo. Witaminy powinieneś pozyskiwać przede wszystkim z żywności. Zanim zdecydujesz się na dodatkową suplementację, wykonaj odpowiednie badania. Tym samym potwierdza się teza, którą przeczytałeś już w początkowych frazach tego artykułu: na organizm warto spoglądać holistycznie i w taki sam sposób o niego dbać.