Borowina – jakie znajduje ona zastosowanie we współczesnej kosmetyce?

W salonach kosmetycznych można spotkać się z ofertą różnego rodzaju zabiegów, które stosowane są w celu m.in. ujędrnienia skóry,likwidacji cellulitu, itd. Do wyboru jest tyle zabiegów, że śmiało można stwierdzić, iż są one w stanie pomóc na różne dolegliwości i niedoskonałości. Wśród nich znajdują się zabiegi borowinowe. Czym one są i jakie dają efekty?

Skąd wzięła się borowina?

Warto wiedzieć, czym jest sama borowina, jeżeli ktoś chciałby zdecydować się na takie zabiegi kosmetyczne. Ten torf, który jest tak naprawdę przetworzony przez bakterie, może pochwalić się całkiem długą historią. Pierwsze jego złoża powstały około 10 tysięcy lat p.n.e.! Skąd wynika popularność borowiny? Chodzi tu dokładnie o jej skład. Znaleźć tam można białka, garbniki, makro i mikro elementy. Są to naturalne składniki. Jak wiadomo – w obecnych czasach dużą uwagę zwraca się na to, aby takich składników używać do codziennej pielęgnacji, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie naprawdę długotrwałych efektów. Borowina do takich składników się zalicza.

W czym pomaga borowina?

Oprócz tego, że zabiegi borowinowe oferowane są przez salony kosmetyczne, to często można mieć z nimi do czynienia w ośrodkach rehabilitacyjnych, w sanatoriach. Wszystko przez to, że borowina pozytywnie oddziałuje na następujące schorzenia:

  • reumatyczne,
  • ostre i przewlekłe zapalenia narządów ruchu,
  • układu krążenia,
  • układu pokarmowego,
  • układu nerwowego.

Lekarze często wskazują na to, że z samej borowiny powinny korzystać kobiety, jakie mają do czynienia z chorobami układów dróg rodnych. Stany zapalne pochwy, nadżerki, menopauza – to codzienność wielu kobiet. Zabiegi borowinowe lub farmakoterapia, jaka będzie opierała się na borowinie, może przynieść im ulgę. Warto się z tym tematem zapoznać osobiście lub też porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym.

Kąpiel borowinowa

Jeżeli mowa już o tego typu zabiegach, to na pierwszym miejscu znajdują się kąpiele borowinowe. Może na pierwszy rzut oka nie wyglądają one zachęcająco, ponieważ trzeba wejść do wanny wypełnionej “mułem”, to jednak płynące z tego korzyści, powinny jednak zachęcić do działania.

Do przyrządzenia takiej kąpieli potrzebnych jest aż 100 kg borowiny. Oczywiście, nie jest ona użyta sama, ponieważ do tego dodaje się wodę. Wszystko miesza się w kadzi. Całość podgrzewa się do temperatury 45 stopni Celsjusza. Tak wymieszany “muł” przelewany jest do wanny, gdzie trzeba się zanurzyć.

Te kąpiele są polecane w szczególności w celu poprawy krążenia krwi. Trzeba jednak uważać, ponieważ ze względu na duże obciążenie, nie każdy może pozwolić sobie na takie kąpiele. Można jednak za to wybrać lekkie okłady borowinowe, jakie także mogą pochwalić się wieloma zaletami.