Na czym polega zabieg endermologii?

zabieg endermologii

Współcześnie coraz częściej mówi się o potrzebie regeneracji i zrelaksowania organizmu. Wynika to z naszego intensywnego trybu życia, który coraz częściej niesie za sobą pogorszenie zdrowia i samopoczucia. Dlatego mimo nieustannego braku czasu coraz więcej osób decyduje się przyjrzeć ofercie salonów kosmetycznych i klinik medycyny estetycznej. Popularny staje się między innymi zabieg endermologii oraz inne masaże. Przeczytaj, jakie korzyści mogą one przynieść dla twojego zdrowia.

Co to jest endermologia?

Endermologia to specjalny rodzaj masażu, który wykorzystuje podciśnienie do oddziaływania na tkankę łączną skóry. Ten zabieg ma na celu osiągnięcie korzystnych dla pacjenta efektów, takich jak wyszczuplenie sylwetki, ujędrnienie skóry, redukcja cellulitu oraz poprawa konturu twarzy. Masaż aktywuje konkretne obszary tkanki tłuszczowej, które są trudne do zredukowania jedynie za pomocą ćwiczeń i diet. Zabieg endermologii poprawia również metabolizm, co przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo endermologia stymuluje produkcję kolagenu, a to z kolei wpływa na ujędrnienie i uelastycznienie skóry.

Działanie endermologii opiera się na jej wpływie na tkankę łączną, poprawie mikrokrążenia i usunięciu toksyn z organizmu. Dzięki temu zabieg może pomóc w poprawie kondycji skóry, redukcji niedoskonałości takich jak cellulit oraz we wzmocnieniu tkanki łącznej.

Zabieg endermologii może być stosowany na różnych obszarach ciała, w zależności od potrzeb pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się go do poprawy wyglądu brzucha, ud, pośladków czy ramion. Istnieje również możliwość stosowania endermologii na twarzy, aby poprawić jej kontur i zredukować widoczność zmarszczek.

Jak powstał zabieg endermologii?

Historia endermologii sięga lat 80. XX wieku i wiąże się z francuskim inżynierem Louisem-Paulem Guitay’em. Wspólnie z zespołem lekarzy opracował on urządzenie, którego docelowym zadaniem miała stać się regeneracja skóry pacjentów oraz zmniejszenie widoczności ich cellulitu. Wynalezioną przez niego metodę nazwano zabiegiem endermologii.

Początkowo endermologia była stosowana głównie w celu redukcji cellulitu. Z czasem jednak odkryto, że może ona przynieść także inne korzyści dla wyglądu ludzkiego ciała, takie jak ujędrnianie skóry czy modelowanie sylwetki. Zabieg szybko zyskał zatem popularność wśród osób poszukujących nieinwazyjnych metod poprawy wyglądu i kondycji skóry. 

Zabiegi endermologii są wykonywane przez wyszkolonych terapeutów w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej i salonach spa. Ich skuteczność to efekt połączenia wiedzy naukowej i technologii, które umożliwiły stworzenie bezpiecznej metody terapeutycznej. Jej rozwój wciąż trwa, a badania naukowe prowadzone nad jej efektywnością mogą w przyszłości zagwarantować jeszcze lepsze rezultaty.

Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do zabiegu endermologii?

Endermologia jest uważana za bezpieczną metodę, jednak może powodować pewien dyskomfort — tak jak każdy masaż. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który dostosuje terapię do potrzeb pacjenta. Jest to możliwe między innymi dzięki szczegółowemu wywiadowi medycznemu.

Zabieg endermologii powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego terapeutę lub specjalistę medycyny estetycznej, który posiada odpowiednie szkolenie i doświadczenie w tej dziedzinie. Wybieraj tylko te placówki, które cieszą się renomą i zatrudniają najlepszych profesjonalistów.

Warto jednak pamiętać, że do wykonania zabiegu endermologii istnieje wiele przeciwwskazań. Należą do nich:

  1. Choroby skóry.

Osoby z aktywnymi infekcjami skórnymi, takimi jak owrzodzenia, wypryski lub opryszczka, nie powinny przystępować do endermologii na obszarach dotkniętych tymi schorzeniami. Istnieje bowiem ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji lub pogorszenia stanu skóry. To samo dotyczy otwartych ran.

  1. Nowotwory.

Pacjenci z aktywnymi lub niedawno leczonymi chorobami nowotworowymi powinni unikać zabiegu endermologii. W niektórych przypadkach może on bowiem negatywnie wpływać na układ limfatyczny.

  1. Choroby układu krążenia.

Osoby z zakrzepicą, chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością lub innymi poważnymi schorzeniami układu krążenia powinny unikać endermologii. Wzmożone krążenie limfatyczne podczas zabiegu może mieć negatywny wpływ na tę grupę pacjentów.

  1. Ciąża i okres laktacji. 

W przypadku ciąży i karmienia piersią endermologia nie jest zalecana. Jej wpływ na rozwój dziecka nie został bowiem wystarczająco przebadany. Jeśli mimo wszystko rozważasz przystąpienie do zabiegu, koniecznie skonsultuj się wcześniej z lekarzem.

Możemy wyróżnić także inne czynniki, które mogą stanowić przeciwwskazanie do endermologii, takie jak obecność wszczepionego rozrusznika serca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, stany zapalne skóry lub tkanki łącznej, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia czucia w obszarze zabiegowym czy niedawno przeprowadzone operacje chirurgiczne.

Kto najczęściej decyduje się na zabieg endermologii?

  1. Osoby borykające się z cellulitem.

Endermologia jest popularna wśród osób z cellulitem, ponieważ to jedna z głównych metod, które pomagają w jego redukcji. Osoby, które chcą zmniejszyć widoczność cellulitu i poprawić wygląd skóry na udach, pośladkach, brzuchu czy ramionach, często wybierają zabieg endermologii.

  1. Osoby, które chcą ujędrnić skórę. 

Endermologia może pomóc uelastycznić skórę. Dlatego osoby, które zauważają utratę jędrności tkanki na różnych obszarach ciała, takich jak brzuch, ramiona czy twarz, mogą zdecydować się na zabiegi endermologii.

  1. Osoby, którym zależy na wymodelowaniu sylwetki.

Endermologia może być stosowana w celu modelowania sylwetki poprzez redukcję tkanki tłuszczowej i kształtowanie ciała. Osoby, które chcą wyszczuplić określone obszary ciała, takie jak brzuch, uda czy pośladki, mogą zdecydować się na zabieg endermologii.

Popularność omawianej metody wynika przede wszystkim z faktu, że jest ona nieinwazyjna. Pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie chcą decydować się na operację i inne procedury, cenią endermologię za jej bezpieczeństwo i skuteczność. Wypróbuj ją na własnej skórze!

Kategoria: Spa