Piękne i zadbane włosy to prawdziwy powód do dumy. Proste i kręcone, krótkie i długie, farbowane i naturalne – każdy rodzaj zasługuje na indywidualnie dobraną pielęgnację. A sposobów na nią pojawia się obecnie coraz więcej! Do naszej dyspozycji są wszelkiej maści kosmetyki, suplementy, zdrowa żywność oraz profesjonalne salony fryzjerskie. Sprawdźmy, czy istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie o to, jak dbać o włosy?
Jak dbać o włosy każdego dnia?
Na początku warto podkreślić, że kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od stylu życia, który prowadzimy na co dzień. Z pewnością znasz osobę, którą charakteryzują piękne włosy, chociaż sama twierdzi, że “nic z nimi nie robi”, prawda? Cóż, nie zawsze potrzebujemy kompletu profesjonalnych kosmetyków. Na pytanie o to, jak dbać o włosy, odpowiedź brzmi najczęściej: żyj zdrowo. W pewnym stopniu piękna fryzura może być także zasługą genów, jednak nawet one nie wystarczą, jeśli na co dzień o siebie nie dbamy. Zdrowe włosy idą w parze z odpowiednią dietą, redukcją stresu, pielęgnacją i profilaktyką.
Jak dbać o włosy zniszczone?
Kiedy nasze włosy są przesuszone i wypadają garściami podczas mycia lub czesania, często przeszukujemy Internet w poszukiwaniu złotych rad. Kupujemy drogie odżywki, naturalne szampony, suplementy, delikatne grzebienie i szczotki. Niestety, w wielu przypadkach to nie wystarczy. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.
- Aby dany produkt zadziałał na nasze włosy regenerująco, musimy umiejętnie go używać. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy zastosować szampon z krótkim składem, nałożyć regeneracyjną odżywkę, i gotowe. Czy zadałeś sobie jednak pytanie, jakiej odżywki potrzebujesz oraz kiedy i jak często powinieneś ją stosować? Czasami wskazówki umieszczone przez producenta na opakowaniu to za mało!
- Nadmiar może być równie szkodliwy, co niedobór. Być może obciążasz swoje włosy zbyt dużą ilością substancji odżywczych i odżywek?
- Stan naszych włosów bardzo często odzwierciedla kondycję całego organizmu. Wypadanie włosów oraz ich niezdrowy wygląd mogą być przyczyną niedoborów składników odżywczych oraz chorób, takich jak:
- atopowe zapalenie skóry,
- zapalenie jelit,
- zaburzenia wchłaniania, a także inne dolegliwości związane z układem pokarmowym,
- cukrzyca lub Hashimoto,
- łuszczyca,
- nowotwory.
Pamiętaj, że powyższa lista nie ma na celu cię nastraszyć. Powinieneś jednak uświadomić sobie, jak ważna jest profilaktyka, regularne badania i obserwacja organizmu. Zadajesz sobie pytanie: jak dbać o włosy? Najlepiej zrobisz, jeśli zadbasz o swoje zdrowie holistycznie. W niektórych przypadkach wystarczą podstawowe badania krwi i wizyta w gabinecie lekarza rodzinnego lub trychologa. Jednak jeśli obserwujesz u siebie objawy, które mogą świadczyć o chorobach poszczególnych narządów, niezwłocznie udaj się do odpowiedniego specjalisty. To pierwszy krok do uzdrowienia twoich włosów.
Jak dbać o włosy zgodnie z ich potrzebami?
Kolejna kwestia, której nie sposób pominąć, dotyczy zróżnicowanych potrzeb każdej fryzury. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o włosy, zapewne doskonale wiesz, że wyróżniamy wśród nich:
- włosy niskoporowate,
- włosy średnioporowate,
- włosy wysokoporowate.
Na coraz większej liczbie opakowań odżywek i szamponów możesz dostrzec oznaczenia, wskazujące na to, dla jakich włosów przeznaczony jest dany kosmetyk.
Istnieją domowe sposoby, które pozwalają nam ocenić, jaki rodzaj włosów posiadamy. Jednym z nich jest spryskanie pojedynczego pasma niewielką ilością wody – jeśli płyn szybko się wchłania, najprawdopodobniej posiadamy włosy wysokoporowate. Taka diagnoza będzie trafna również wtedy, gdy pojedynczy włos umieszczony w szklance z wodą szybko opadnie na dno. Idea włosów wysokoporowatych polega bowiem na tym, że ich łuski są rozchylone i szybko chłoną wodę. Oczywiście, nie zaszkodzi także udać się do profesjonalisty, na przykład fryzjera lub trychologa, i poprosić go o opinię.
Porowatość włosów nie mówi nam jednak jeszcze wszystkiego. Loki potrzebują zupełnie innej, często zdecydowanie bardziej czasochłonnej pielęgnacji, niż proste fryzury. Włosy farbowane wymagają natomiast dodatkowej regeneracji i ochrony.
Nie bez znaczenia jest także stan wyjściowy naszych włosów. Czy potrzebują one głębokiego odżywienia, a może wystarczy im standardowa pielęgnacja? Częsta wątpliwość dotyczy także tego, jak dbać o włosy zmęczone niskimi lub wysokimi temperaturami – noszeniem przez nas czapki, słońcem bądź też intensywnym suszeniem przy użyciu gorącego powietrza. W każdym z tych przypadków odżywienie może przebiegać nieco inaczej. Podpowiedzi możesz szukać na internetowych forach i blogach, jednak zawsze warto udać się do specjalisty, przynajmniej na jednorazową wizytę.
Jak dbać o włosy przy użyciu kosmetyków?
Tak jak wspomnieliśmy, to, jaki rodzaj kosmetyków wybierzemy, jest uzależnione od rodzaju i kondycji naszych włosów. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które warto od razu wdrożyć w życie.
- Staraj się wybierać naturalne kosmetyki, wzbogacone o substancje nawilżające, ochronne i regenerujące. Unikaj tzw. “chemicznych składów”.
- Stosuj olejki. U jednej osoby świetnie sprawdzi się arganowy, u innej oliwa z oliwek lub olej z orzechów macadamia czy migdałów. Bez wątpienia jednak są to nasi sprzymierzeńcy w walce o zdrowe i lśniące włosy. Czytaj i eksperymentuj!
- Nie przesadzaj z pielęgnacją. Tak jak wspomnieliśmy, nadmiar kosmetyków, zwłaszcza silnie regenerujących masek i olejów, nadmiernie obciąży twoje włosy.
- Wybieraj naturalne zamienniki. Czy wiesz, że siemię lniane jest doskonałym stylizatorem dla posiadaczy włosów kręconych? Często świetnie zastępuje ono chemiczne upiększacze.
- Kieruj się rekomendacjami. Z jednej strony, musisz bacznie obserwować swoje włosy i samodzielnie ocenić, które substancje im służą. Jednak z drugiej, dostępne w Internecie opinie to nieoceniona pomoc. Przeglądaj rzetelne fora poświęcone pielęgnacji włosów, aby dowiedzieć się, z których produktów klienci są szczególnie zadowoleni.
Jak dbać o włosy – pozostałe metody pielęgnacji
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym, jak duże znaczenie dla kondycji włosów ma odpowiednia dieta. Na ich zdrowy wygląd pozytywnie wpłyną:
- produkty bogate w antyoksydanty, na przykład owoce jagodowe,
- kwasy omega-3, które znajdziesz w olejach roślinnych i orzechach,
- witamina A (marchew, dynia, brzoskwinie) i E (orzechy i pestki),
- witaminy z grupy B (zboża, drożdże, rośliny strączkowe),
- napary ziołowe, zwłaszcza z pokrzywy.
Lista zdrowej żywności jest oczywiście o wiele dłuższa. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby twoja dieta była różnorodna i bogata we wszystkie składniki odżywcze. Nie zapominaj o białku i zdrowych tłuszczach!
No dobrze, a co z suplementacją? Jak dbać o włosy przy pomocy kompleksów witamin? Wiele osób w ciemno kupuje preparaty zawierające biotynę, selen, cynk czy skrzyp polny. Pamiętaj jednak o przytaczanej wciąż zasadzie: co za dużo, to niezdrowo. Witaminy powinieneś pozyskiwać przede wszystkim z żywności. Zanim zdecydujesz się na dodatkową suplementację, wykonaj odpowiednie badania. Tym samym potwierdza się teza, którą przeczytałeś już w początkowych frazach tego artykułu: na organizm warto spoglądać holistycznie i w taki sam sposób o niego dbać.