Atopowa skóra na twarzy – czym się wyróżnia i jak należy o nią dbać?

W obrębie skóry na twarzy i na całym ciele co jakiś czas pojawiają się podrażnienia i znikają. Biorąc pod uwagę specjalne kosmetyki, można jednak takich niedoskonałości pozbyć się na zawsze. Są jednak takie podrażnienia, które nie znikają – pomimo użycia wielu preparatów. Całkiem możliwe, że jest to spowodowane tym, iż ma się do czynienia ze skórą atopową na twarzy. Czym ona się wyróżnia?

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry, które w skrócie określane jest jako AZS, jest tak naprawdę chorobą genetyczną, jaka może, ale nie musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Często rodzice dziedziczą ją po rodzicach, ale czasem bywa tak, że przez wiele lat choroba pozostaje “w ukryciu”, aby zaatakować kolejne pokolenia. Osoby, które mają do czynienia z tą chorobą, objawy zauważać mogą u siebie na całym ciele – w tym także na twarzy. Jedną z cech charakterystycznych jest świąd. Uporczywe swędzenie, które spowodowane jest suchością skóry. Trzeba jednak zaznaczyć, że ma się do czynienia z naprawdę silnym przesuszeniem, jakie doprowadza nawet do pojawienia się strupków na ciele. Co więcej, z tak suchą skórą nie są w stanie poradzić sobie tradycyjne preparaty nawilżające.

Skóra podatna na podrażnienia

Obserwując swoją twarz można zauważyć nie tylko liczne podrażnienia, ale także czerwone plamy skórne. Występują one najczęściej miejscowo, np. na policzkach, na czole, itd. Czasem można także mieć do czynienia z kłuciem lub pieczeniem. AZS to choroba, która odnosi się także do małych dzieci. Także niemowląt, jakie mają problem z tym, aby zakomunikować, że coś jest nie tak i coś je swędzi. Jeżeli jednak dorosły zauważa u swojego dziecka czerwone plamy, jakie mogą pojawiać się także w obrębie płatków usznych, na owłosionej skórze głowy, to powinien pomyśleć o tym, aby udać się do lekarza. AZS wymaga bowiem zastosowanie specjalnych dermokosmetyków, jakie dobiera się zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjentów. W szczególności, jeżeli mowa jest o małych niemowlętach.

Profilaktyka w leczeniu AZS

AZS to choroba, której nie da się wyleczyć. Można jednak działać w taki sposób, aby złagodzić jej objawy. Pomocna jest w tym odpowiednia diagnostyka i profilaktyka. Głównie polega ona na dopasowaniu odpowiednich dermokosmetyków, jakie kupuje się na receptę lub samodzielnie. Decyduje o tym lekarz-dermatolog. Należy regularnie stosować je każdego dnia, zgodnie z zaleceniami, aby mieć pewność, że są one w stanie przynieść spodziewane efekty. Niekiedy do leczenia wykorzystywana jest fototerapia. Przede wszystkim trzeba jednak udać się do lekarza po to, aby ten postawił trafną diagnozę. Bez tego nie ma szans na to, aby móc pozbyć się problemu, który może powodować dyskomfort psychiczny.