Wiele osób marzy o gęstych, zdrowych włosach, sięgających aż do pasa. Chociaż pielęgnacja długich włosów nie należy do łatwych, trudno zaprzeczyć, że są one nieocenioną dumą i ozdobą. Pozwalają także na stworzenie wielu niesamowitych fryzur, o których posiadacze krótkich włosów często mogą jedynie pomarzyć. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo inspiracji bazujących na warkoczach i innych ciekawych splotach. Pojawia się zatem pytanie: jak zapuścić włosy? I jak szybko można uzyskać wymarzony efekt? Sprawdźmy!
Jak zapuścić włosy i kiedy możemy spodziewać się efektów?
Zapewne słyszałaś o tym, że według oficjalnych szacunków włosy wydłużają się średnio o 1 cm w ciągu miesiąca. Zależy to jednak od wielu czynników i jest to bardzo indywidualna kwestia. Niektórym osobom udaje się zapuścić włosy zdecydowanie szybciej niż innym. Jak się zapewne domyślasz, nie dzieje się tak bez przyczyny. I wcale nie mamy na myśli predyspozycji genetycznych!
Jak zapuścić włosy szybko i skutecznie? Cóż, podstawową i uniwersalną odpowiedzią, podobnie jak w wielu innych przypadkach, jest zdrowy styl życia. Szybki porost włosów dotyczy osób, które dostarczają swoim organizmom niezbędnych składników odżywczych, kontrolują na bieżąco swoje zdrowie oraz odpowiednio pielęgnują skórę głowy. Poniżej przedstawimy ci kilka wskazówek i sposobów na to, jak zapuścić włosy – dowiesz się także, czego należy unikać.
Jak zapuścić włosy? Krok pierwszy to zdrowie!
Długie, zdrowe i lśniące włosy to efekt holistycznego dbania o zdrowie. Wiemy, że marzy ci się piękna fryzura, jednak powinnaś wiedzieć, że w pewnym sensie jest ona efektem ubocznym zdrowego stylu życia. Porost włosów można przyspieszyć na wiele sposobów, warto jednak zacząć od wykonania podstawowych badań. Jeśli jesteś niezadowolona z kondycji swojej skóry głowy, a twoje włosy są zniszczone lub wypadają, może się okazać, że przyczyną jest choroba, stan zapalny lub niedobory witamin, które stanowią jedną z najczęstszych przeszkód w zapuszczaniu włosów.
Pomyśl o tym w ten sposób: każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien wykonać rutynowe badania krwi i wybrać się do lekarza rodzinnego. To może być pierwszy etap na twojej drodze do odkrywania sposobów na to, jak dbać o włosy. Wyklucz wszelkie dolegliwości i niedobory lub zadbaj o te części ciała, które tego wymagają. Nie zajmie ci to wiele czasu, oszczędzisz za to pieniądze, które mogłabyś wydać na zbędne suplementy diety. A jeśli jedne z wyników okażą się niepokojące, będziesz mogła podziękować sobie za podjęcie działań profilaktycznych i szybką reakcję na chorobę!
Jak zapuścić włosy, wykorzystując domowe sposoby?
Mamy to – wykonałaś badania, wszystko jest w porządku, a jednak długość włosów wciąż cię nie zadowala. Zanim wrzucisz do swojego koszyka mnóstwo drogich kosmetyków, wypróbuj choć jeden z domowych sposobów na zapuszczenie włosów.
- Zmiana diety. Zapewne nie jest dla ciebie niespodzianką, że jedzenie pojawia się na pierwszym miejscu naszej listy odpowiedzi na pytanie o to, jak zapuścić włosy. To właśnie z żywności pobieramy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Są wśród nich nie tylko białka, węglowodany i tłuszcze, ale także witaminy i minerały. Jeśli zdrowo się odżywiasz, bardzo możliwe, że dodatkowa suplementacja nie będzie potrzebna. Dlatego włącz do swoich posiłków:
- kwasy omega-3,
- warzywa i owoce zawierające beta-karoten (na przykład marchewki, pomidory i brzoskwinie),
- antyoksydanty (na przykład w postaci owoców jagodowych),
- orzechy,
- nasiona i pestki (słonecznik jest cennym źródłem cynku),
- oleje roślinne,
- rośliny strączkowe,
- nabiał lub jego zamienniki,
- tłuste ryby,
- ziołowe napary (świetnie sprawdzi się herbata z pokrzywy),
- siemię lniane w formie dodatku do posiłków lub kleistego naparu.
Pamiętaj: spróbuj możliwie urozmaicić swoją dietę, zanim zdecydujesz się na suplementację. Podaż dodatkowych preparatów skonsultuj ze specjalistą.
- Domowe maseczki. Na porost włosów świetnie sprawdzi się odżywka zawierająca drożdże, żel z siemienia lnianego i płukanki ziołowe.
- Masaż skóry głowy. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przyrządów – możesz wykonać go dłońmi podczas mycia skóry głowy lub na sucho. Wystarczy kilka minut regularnie wykonywanych zabiegów, aby poprawić krążenie krwi i pobudzić do pracy cebulki włosów.
Klucz do sukcesu: właściwa pielęgnacja
Niektórych spośród cennych sposobów na zapuszczanie włosów nie znajdziesz w Internecie, ponieważ autorom różnorodnych list i poradników wydają się one zbyt oczywiste. Jednak w prostocie tkwi siła! Jak zapuścić włosy? Przede wszystkim: dbaj o nie. Wybieraj kosmetyki dostosowane do ich potrzeb – jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie sprawdź porowatość swoich włosów i dobieraj odżywki zgodnie z wynikiem testu. Zachowaj również ostrożność podczas tak prozaicznych czynności, jak czesanie włosów. Zadbaj o odpowiedni grzebień lub szczotkę (możesz skorzystać z porad dostępnych w Internecie lub poprosić o pomoc swojego fryzjera), a przede wszystkim: nie szarp splątanych kosmyków. Pamiętaj, że czesanie, podobnie jak wspomniany masaż skóry głowy, pobudza do pracy cebulki włosów i poprawia krążenie.
Które kosmetyki przydadzą nam się w procesie zapuszczania włosów?
Aby osiągnąć wymarzoną długość włosów, postaw na produkty, w których składzie znajdują się zioła stymulujące ich porost. Można wśród nich wymienić pokrzywę, kozieradkę, aloes, żeń-szeń, a także inne substancje, takie jak bursztyn. Z pewnością znajdziesz je w tzw. wcierkach, które, regularnie stosowane, mogą przynieść niesamowite efekty. Naturalne szampony to kolejna trafna odpowiedź na pytanie o to, jak zapuścić włosy. Unikaj SLS-ów i innych substancji o silnym działaniu, które mogą uszkodzić włosy i naruszyć barierę ochronną skóry głowy.
Jak zapuścić włosy – czas na podsumowanie!
- Zdrowo się odżywiaj.
- Wykonuj regularne badania.
- Suplementację skonsultuj ze specjalistą.
- Wybieraj naturalne kosmetyki o łagodnym działaniu.
- Spróbuj masażu głowy.
- Ostrożnie rozczesuj kosmyki.
- Unikaj prostownicy i suszarki.