Jak pozbyć się cellulitu?

jak pozbyć się cellulitu

Cellulit to jedna z najczęściej spotykanych niedoskonałości naszej skóry i ciała. Jest on o tyle problematyczny, że borykają się z nim nawet osoby prowadzące zdrowy tryb życia. Chociaż często kojarzymy go z nadwagą, dotyka także osób szczupłych. Może mieć związek ze zgromadzonymi w organizmie toksynami, procesami starzenia lub brakiem aktywności fizycznej. Jak pozbyć się cellulitu, nazywanego także skórką pomarańczową? Które techniki są skuteczne?

Jak powstaje cellulit?

Istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się cellulitu. Wiele osób zadaje sobie jednak inne pytanie: jak nie dopuścić do jego powstania? I skąd właściwie bierze się ten defekt? Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna. To wyjątkowo problematyczne zjawisko, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, dotyka nawet osób, które prowadzą zdrowy styl życia. Zdarza się, że u osób szczupłych cellulit jest widoczny bardziej niż u tych, które borykają się z nadwagą.

Zgodnie z jedną z teorii, cellulit powstaje w wyniku zaburzeń w gospodarce lipidowej tkanki tłuszczowej. Zwiększona aktywność lipazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład tłuszczów, powoduje uwalnianie kwasów tłuszczowych z adipocytów i tworzenie się martwych komórek w tkance podskórnej. Łączą się one z włóknami kolagenowymi w skórze i powodują powstanie nierówności na jej powierzchni.

Inna koncepcja sugeruje, że cellulit powstaje w wyniku zaburzeń krążenia krwi w tkance tłuszczowej. Zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych powoduje, że płyny zaczynają gromadzić się w tkance tłuszczowej, co z kolei prowadzi do tworzenia się nierówności na skórze.

Niektóre badania wskazują również na znaczącą rolę hormonów w powstawaniu cellulitu. Estrogeny, a dokładniej ich ilość i aktywność, wpływają na poziom tłuszczu w organizmie oraz na mikrokrążenie. Zaburzona gospodarka hormonalna może zatem prowadzić do tworzenia się cellulitu.

Jak pozbyć się cellulitu? Zmień styl życia!

Tak jak wspomnieliśmy, osoby szczupłe nie są całkowicie pozbawione ryzyka ujawnienia się cellulitu na ich skórze. Jednak na jej stan, jędrność i zdolności regeneracji ogromny wpływ mają dieta i ćwiczenia. Niezależnie od tego, ile ważysz, jeśli odżywiasz się zdrowo i pijesz odpowiednie ilości wody, twoja skóra zyskuje duże zdolności regeneracji. Aktywność fizyczna może ją z kolei ujędrnić, a to właśnie ten proces jest najlepszą odpowiedzią na pytanie o to, jak pozbyć się cellulitu.

Pamiętaj, że nadprogramowe kilogramy to tylko jedna z konsekwencji złej diety. Może ona zaburzyć również gospodarkę hormonalną i wpłynąć na ogólną kondycję organizmu. Brak aktywności fizycznej wpływa natomiast na pogorszenie mikrokrążenia i metabolizmu.

Jeśli zauważasz u siebie nadmierny problem z cellulitem pomimo zachowania zdrowego stylu życia, czas wykonać badania. Zweryfikuj swoją gospodarkę hormonalną oraz przebadaj organizm pod kątem stanów zapalnych i niedoborów składników odżywczych.

Jak pozbyć się cellulitu? Wypróbuj domowe sposoby!

Jeśli skórka pomarańczowa na twoim ciele nie jest szczególnie widoczna, prawdopodobnie bez trudu poradzisz sobie z nią domowymi metodami. Pamiętaj jednak, że do walki z cellulitem konieczna jest regularność. Jednorazowe zastosowanie balsamu czy szczotki do masażu nie przyniesie efektów. Wykonuj zabiegi pielęgnacyjne rzetelnie, a być może w pełni uchronisz swoją skórę przed powstaniem cellulitu!

Do twojej dyspozycji są:

  1. Kosmetyki ujędrniające. Szczególną popularnością cieszy się aktywne serum chłodzące lub rozgrzewające, wzbogacone o składniki aktywne. Kobiety cenią sobie także balsamy nawilżające i ujędrniające.
  2. Masaże i akcesoria do wykonywania tego zabiegu. Masowanie skóry to odpowiedź na to, jak pozbyć się cellulitu. W tym przypadku nie wystarczy jednak masaż wykonywany dłońmi. Zaopatrz się w kosmetyk o silnym działaniu ujędrniającym, a najlepiej w szczotkę do masażu na sucho lub mokro. Popularne są drewniane przyrządy z włosiem wykonanym z agawy.
  3. Ćwiczenia. Tak jak wspomnieliśmy, aktywność fizyczna ujędrnia skórę. Zarówno cardio (jogging, jazda na rowerze, bieżnia, a nawet spacery), jak i ćwiczenia na poszczególne partie mięśni mogą znacznie ograniczyć widoczność cellulitu. Przypominamy jednak o regularności! 
  4. Domowe peelingi. Jednym z najpopularniejszych sposobów na walkę ze skórką pomarańczową jest peeling kawowy, wykonywany z fusów, wzbogaconych na przykład o cynamon. Możesz stosować go samodzielnie lub łączyć z innymi kosmetykami. To bardzo ekonomiczna odpowiedź na to, jak pozbyć się cellulitu!
  5. Diety, rozumiane jako zdrowe i racjonalne sposoby żywienia. Odpowiednia ilość wody każdego dnia, antyoksydanty, witaminy, zwłaszcza retinol – to wszystko wpływa na zdolności regeneracyjne naszej skóry. Skontaktuj się także ze specjalistą, który podpowie ci, jaka dieta będzie wsparciem dla utrzymania prawidłowej gospodarki hormonalnej.

Na koniec przyda ci się jeszcze jedna informacja. Najlepsze efekty osiągniesz, łącząc ze sobą kilka spośród wymienionych metod. W ten sposób zredukujesz cellulit, który już powstał na twojej skórze, a jednocześnie zapobiegniesz przyszłym niedoskonałościom.

Medycyna estetyczna, czyli jak pozbyć się cellulitu zgromadzonego przez lata

Niestety, w przypadku bardzo widocznych, rozległych problemów z cellulitem, domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. Nawet jeśli dzięki zmianie stylu życia uda nam się schudnąć, część niedoskonałości może nie zniknąć z powierzchni naszej skóry. Ma na to wpływ między innymi wiek, kondycja naszego organizmu i poszczególnych tkanek. 

Wówczas warto udać się do kliniki, w której wykonasz jeden z poniższych zabiegów:

  • kriolipolizę, polegającą na uszkodzeniu tkanki tłuszczowej poprzez jej schłodzenie,
  • lipolizę iniekcyjną, czyli iniekcję preparatu chemicznego do tkanki tłuszczowej w celu doprowadzenia do jej rozpadu,
  • liposukcję – usunięcie części tkanki tłuszczowej z poszczególnych partii ciała,
  • mezoterapię – wstrzyknięcie do tkanki substancji aktywnych i witamin w celu pobudzenia metabolizmu,
  • różnorodne masaże, które są świetną odpowiedzią na to, jak pozbyć się cellulitu mniej inwazyjnymi metodami.

Powyższe metody wykazują się dużą skutecznością. Pamiętaj jednak, że jednorazowy zabieg nie stanowi remedium na to, jak pozbyć się cellulitu na stałe. Specjalista pomoże ci w redukcji niedoskonałości, następnie musisz jednak zadbać o to, aby na twojej skórze nie pojawiły się kolejne. Kluczowe jest zachowanie zdrowego stylu życia, właściwa pielęgnacja i odpowiadanie na potrzeby organizmu.