Botoks – efekty uboczne i przeciwwskazania

botoks efekty uboczne

O botoksie słyszał zapewne każdy z nas. Zabiegi z jego wykorzystaniem to jedne z najpopularniejszych technik medycyny estetycznej. Niestety, popularność przyniosły mu głównie nieudane operacje plastyczne przeprowadzone na celebrytach. Hasło “botoks efekty uboczne” stało się jednym z najczęstszych internetowych wyszukiwań. Czy jest się czego obawiać i czy można uchronić się przed niepożądanymi działaniami preparatu? Przekonajmy się!

Botoks – co to takiego?

Botoks to popularna nazwa toksyny botulinowej, czyli substancji chemicznej. Stosuje się ją w medycynie estetycznej w celu redukcji zmarszczek oraz poprawy wyglądu skóry, między innymi poprzez jej “wypełnienie”. Botoks to preparat przyrządzany na bazie białka bakterii Clostridium botulinum, które działa blokująco na przekaźniki nerwowe mięśni. 

Odkrycie botoksu opisuje się jako jeden z największych przełomów w medycynie estetycznej. Stosowanie tej substancji pozwala bowiem uzyskać szybkie i trwałe efekty w poprawie wyglądu skóry. Botoks stosuje się najczęściej w celu redukcji zmarszczek, poprawy konturu twarzy, a nawet w leczeniu nadpotliwości. Niestety, lista pt.: “Botoks efekty uboczne” jest jednak bardzo długa. Naukowcy wciąż dążą do udoskonalania opartych na tym składniku metod medycyny estetycznej.

Historia botoksu

Historia botoksu sięga początków XIX wieku, kiedy to niemiecki fizjolog Justinus Kerner opisał toksynę, którą wyizolował z zatrutego mięsa (Botulismus). W 1895 roku Jean-Antoine Dubois nadał jej nazwę botuliny. Jednak dopiero w latach 70. XX wieku zaczęto wykorzystywać ją w formie leku. W 1978 roku Alan B. Scott odkrył, że botulina może być skutecznie stosowana w leczeniu zeza u dzieci. Udowodnił także jej znieczulające właściwości. Wkrótce potem zastosowano ją w medycynie estetycznej. W 2002 roku FDA (Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności) zatwierdziła stosowanie botoksu w leczeniu zmarszczek mimicznych. Od tego czasu stał się on bardzo popularnym lekiem estetycznym.

Botoks znalazł zastosowanie w leczeniu różnych zaburzeń i niedoskonałości. Obecnie jest stosowany na całym świecie, a jego historia wciąż rozwija się za sprawą odkrywania jego nowych zastosowań leczniczych.

Botoks – efekty uboczne

Chociaż botoks uchodzi za stosunkowo bezpieczny lek, tak jak każdy inny może powodować pewne skutki uboczne. W niektórych przypadkach działania niepożądane mogą być poważne. Dlatego tak istotne jest, aby zabiegi z użyciem botoksu były wykonywane przez doświadczonych specjalistów w renomowanych klinikach.

Pamiętaj jednak, że wpisując w wyszukiwarce frazę botoks efekty uboczne, znajdziesz pełną listę objawów, które nie muszą wystąpić w twoim przypadku. Warto jednak mieć świadomość, z czym może wiązać się zabieg. Najczęstsze działania niepożądane to:

  • ból lub dyskomfort odczuwany w miejscu wykonania zastrzyku,
  • obrzęki,
  • siniaki i krwiaki,
  • uczucie swędzenia,
  • suchość w ustach,
  • biegunka,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia percepcji i ostrości widzenia, a także osłabienie mięśni twarzy, gałek ocznych i opadanie powiek,
  • osłabienie mięśni szyjnych i trudności w przełykaniu,
  • spadek ciśnienia krwi,
  • trudności w oddychaniu,
  • problemy z mową,
  • ogólne osłabienie mięśni.

Część z tych objawów brzmi bardzo poważnie. Należy jednak zaznaczyć, że istnieje bardzo małe ryzyko ich wystąpienia u osób, które nie są uczulone na żaden ze składników preparatu i odpowiednio przygotowały się do zabiegu.

Objawy występują zwykle bezpośrednio po zabiegu i ustępują w ciągu kilku dni. Mogą być spowodowane samym procesem wkłucia igły, ale również niewłaściwym wstrzyknięciem substancji, zbyt mocnym uciskiem lub nieodpowiednim masażem wykonywanym po zabiegu.

Rzadki efekt uboczny botoksu, jakim jest osłabienie mięśni wokół oczu, może być uciążliwy i wymagać dodatkowej interwencji medycznej. Częściej zdarzają się natomiast objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty, bóle brzucha czy zgaga. Mogą również pojawić się bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i problemy z oddychaniem. Wiele zależy od obszaru ciała, w którym dokonano wstrzyknięcia botoksu.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub dermatologiem, aby uzyskać pomoc medyczną. Ze względu na ryzyko, nie zaleca się wykonywania zabiegów z użyciem botoksu w domu. Zanim zdecydujesz się na wizytę w gabinecie, upewnij się, że przyjmujący w nim specjaliści posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Botoks i efekty uboczne – jak ich uniknąć? To właśnie wybór odpowiedniego specjalisty jest najlepszą odpowiedzią. Ekspert, który należycie wykonuje swoją pracę, przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad lekarski i konsultacje. Pozwolą one na wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu, poznanie twoich oczekiwań i uzyskanie odpowiednich wskazówek.

Botoks – efekty uboczne i przeciwwskazania

Nie każdy może stosować botoks. Istnieją pewne przeciwwskazania, które muszą być uwzględnione przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi. Są to między innymi:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby mięśni,
  • choroby skóry, zwłaszcza te objawiające się w miejscu potencjalnego wstrzyknięcia botoksu,
  • alergie na składniki preparatu,
  • stosowanie niektórych leków, takich jak antybiotyki, leki przeciwkrwotoczne lub leki immunosupresyjne,
  • niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak peeling chemiczny, laserowe leczenie skóry, mezoterapia lub zabiegi z wykorzystaniem energii cieplnej.

Nie zaleca się również stosowania botoksu u osób borykających się z chorobami mięśni. Jest on także niebezpieczny dla osób zmagających się z poważnymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy egzema.

Botoks – efekty uboczne i podsumowanie

Botoks to skuteczna i stosunkowo bezpieczna metoda redukcji zmarszczek i poprawy wyglądu skóry. Jednak tak jak każdy zabieg medyczny, jego wstrzyknięcie może spowodować pewne efekty uboczne wymienione w artykule. Aby się przed nimi uchronić, należy znaleźć odpowiedniego specjalistę, opowiedzieć mu o wszystkich przyjmowanych lekach i przebytych chorobach, a następnie stosować się do jego zaleceń.