Na czym polega zabieg krioterapii?

Na czym polega zabieg krioterapii?

Krioterapia to zabieg polegający na schładzaniu powierzchni ciała w bardzo niskiej temperaturze. W takich warunkach krążenie krwi przyspiesza (nawet 4 razy szybciej), co pomaga w leczeniu wielu chorób.

Jak działa krioterapia?

Krioterapia to zabieg wykorzystujący naturalną reakcję obronną organizmu na bardzo niskie temperatury. Pomaga to przywrócić równowagę ogólnych funkcji organizmu. W pierwszym etapie naczynia krwionośne nagle się zwężają, chwilowo spowalniając przepływ krwi. Wtedy naczynia krwionośne znacznie się rozszerzają więc organizm zaczyna się bronić. Krioterapia wpływa na układ hormonalny oraz odpornościowy. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania endorfin, hormonów o działaniu przeciwzapalnym i uśmierzającym ból. Dodatkowo zmniejsza się również napięcie mięśni.

Zabieg krioterapii można przeprowadzić w specjalnych komorach. Leczenie składa się z kilku etapów, m.in.: przygotowanie, kriogenia i kriorehabilitacja. Należy pamiętać, że po wyjściu z komory kriogenicznej nie należy dotykać skóry. Może to spowodować bardzo bolesne rany.

Krioterapia miejscowa

Krioterapia miejscowa to kolejna forma leczenia, w której wykorzystuje się specjalny sprzęt do wytwarzania ciekłej pary z ciekłego azotu. Ten rodzaj leczenia stosowany jest szczególnie w celu łagodzenia bólu spowodowanego zwyrodnieniem stawów lub stłuczeniami mięśni. W pierwszym etapie krioterapia miejscowa powoduje szybkie obkurczenie naczyń i tkanek. Następnie szybko się rozszerzają, a krew zaczyna krążyć szybciej. Krioterapia miejscowa jest popularną metodą leczenia osób rehabilitujących schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, które powodują ból, obrzęk i skurcze mięśni. Kolejną grupą korzystającą z tej formy fizjoterapii sportowcy. Terapia zimnem jest bardzo skuteczna w leczeniu objawów po urazie lub przeciążeniu.

Krioterapia – wskazania oraz przeciwwskazania

Krioterapia jest bardzo przydatną metodą leczenia, pomagającą w leczeniu wielu schorzeń. Istnieją jednak patologie, w których działa bardzo pozytywnie i daje skuteczne rezultaty. Wskazaniami do krioterapii są m.in.: zapalenie stawów odczynowe, reumatoidalne; stany zapalne wokół stawów ścięgnistych, choroby reumatyczne tkanek miękkich, stan pourazowy, przemieszczenia, uszkodzenie stawu kolanowego, chroniczny ból ciała oraz zmęczenie.

Krioterapia jest bardzo skuteczną metodą leczenia i jest stosowana w przypadku różnych chorób i urazów, ale nie każdy może z niej skorzystać. Krioterapia ma bezwzględne przeciwwskazania. Należą do nich m. in.: ciężkie choroby serca i choroby układu krążenia, takie jak niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca i zatorowość tętnicza, zapalenie żył głębokich, zapalenie naczyń krwionośnych, stany pozawałowe, choroby nowotworowe oraz infekcje i stany gorączkowe.